До стоматолога без страху: формуємо у дитини позитивний досвід

Регулярні відвідування зубного лікаря обов’язкові як для дорослих, так і для дітей. Але якщо перші чітко розуміють, навіщо це потрібно, і намагаються не затягувати з візитом, то вмовити дитину піти до стоматолога буває зовсім не просто. Щоб позбутися дентофобії або навіть не допустити її появи, необхідна правильна підготовка малюка до походів до клініки. Витративши деяку кількість часу та моральних зусиль, батьки нададуть дітям неоціненну послугу.

Как уговорить ребенка лечить зубы - Клиника Epion Denal Cеnter. Фото 1

Коли перший раз вести дитину до стоматолога 

Дантисти єдині в думці — чим раніше, тим краще. По-перше, професіонали досвідченим поглядом зможуть оцінити стан ротової порожнини та розвиток щелеп. По-друге, ранні відвідування без лікування покажуть малюкові, що людей в білих халатах боятися не варто. 

В середньому лікарі рекомендують пов’язати перший похід з моментом прорізування четвертого різця.

Приводом для відвідування стоматологічної клініки в Києві також можуть стати зміни стану ясен у період до появи перших молочних зубів. Якщо вам здається, що щось у процесі прорізування йде не так, — обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Як підготувати дитину до відвідування стоматолога

Щоб говорити про правильну підготовку, необхідно спочатку розібратися з причинами, що викликають страх перед лікарями.

Чому дитина боїться лікувати зуби

Основних причин три:

  1. Неправильні батьківські установки.
  2. Страх перед невідомим.
  3. Попередній негативний досвід.

Розглянемо їх докладніше.

Неправильні установки батьків. Прагнучи домогтися слухняності, дорослі часто вибирають не найкращі методи. Один з таких — залякування. Наприклад, фрази «Будеш так поводитися, поїдемо в лікарню ставити уколи», «Не налягай на солодке — доведеться довго свердлити зуби» тощо. Оскільки діти батькам вірять, загрозлива інтонація сприймається беззаперечно, формуючи стійкий страх перед людьми в білих халатах. Згодом звернення до них закріпиться у свідомості не як єдиний надійний спосіб розв’язати проблему зі здоров’ям і позбавитися від болю, а як випробування, яке доведеться перетерпіти, але краще відкласти на потім.

Страх перед невідомим. Дітям дуже важливі ритуали, повторювані дії та ситуації. Будь-яка зміна у звичному режимі має бути пояснена, щоб не викликати полохливого відторгнення. Саме тому в перший і наступні рази не можна просто взяти і мовчки відвести дитину до стоматолога. Така різка та незрозуміла зміна в щоденному розкладі змусить його замкнутися, зіпсувавши візит і сформувавши поганий образ лікарів у цілому.

Негативний досвід. На жаль, навіть попри всі досягнення сучасної стоматології нерідкі випадки, коли майже неможливо переконати дитину лікувати зуби через отриману їм психологічну травму. Зазвичай така ситуація — результат сукупності неправильних дій батьків і фахівця, який не вважав за потрібне підготувати маленького пацієнта.

Как уговорить ребенка лечить зубы - Клиника Epion Denal Cеnter. Фото 2

Правильно готуємося до візиту до дантиста

  1. Зустріньтеся з клінікою самі. Перш ніж вести дитину, сходіть до дитячого лікаря самостійно. Поговоріть з ним, поставте питання щодо прийому, щоб зрозуміти, чи це «ваш»  доктор. Оцініть обставу кабінету та сервіси клініки — все повинно викликати відчуття спокою та затишку.
  2. Розкажіть про свою дитину. Повідомте про особливості характеру та комунікації з малюком — це допоможе дантистові прийняти нового пацієнта правильно.
  3. Поговоріть з дитиною. На доступному її віку рівні поясніть, що ви підете в клініку, до фахівця, який відповідає за здоров’я та красу зубів.
  4. Слідкуйте за своєю реакцією. Батьки з дентофобією, прагнучи приховати свій страх, стають підкреслено безтурботними або навпаки кілька разів повторюють, що «все буде добре». Незвична поведінка викличе у малюка тривогу, яку він зв’яже з візитом до зубного кабінету.
  5. Не обманюйте. Якщо на дитину чекає лікування, не потрібно говорити, що «просто подивляться», «тобі нічого не робитимуть» тощо. Також не потрібно фраз «Не треба боятися», «Тобі не буде боляче» і їм подібних, і тим більше не варто замикати страх всередині: «Ти ж хлопчик/доросла дівчинка, ти ж не будеш плакати?». Просто уявіть, що малюк не знає, що його чекає, і йому від цього некомфортно. Найкраще, що можуть зробити батьки, — максимально точно розповісти, що відбуватиметься в кабінеті, і пообіцяти бути поруч. 

Підготуйте винагороду. У багатьох клініках заведено дарувати малюкам невеликі іграшки або солодощі після відвідування. Придбайте нагороду заздалегідь і потайки передайте доктору.

Как уговорить ребенка лечить зубы - Клиника Epion Denal Cеnter. Фото 3

Що робити під час відвідування

Найголовніше — допомагати лікарю. Спробуйте залишатися спокійним спостерігачем, не втручаючись в діалог вашого малюка та доктора. Вислуховуючи діагноз і план лікування, не потрібно явно засмучуватися або лякатися — ваші емоції тут же перейме дитина. Ви — мама або тато, ви розумієте, що необхідно провести всі процедури, тому ваша міміка й інтонація повинні говорити тільки про це.

Але якщо ви бачите, що щось іде не за планом, не соромтеся перервати прийом і перенести на більш пізній термін. Адже якщо контакт не був встановлений, а лікар вже почав лікувати, дитина отримає психологічну травму. З іншого боку, знаючи, що ви дійсно зможете його захистити, малюк з більшою довірою буде ставитися до ваших слів про необхідність відвідування стоматологічної клініки в Києві.

Перший візит — лише знайомство

Щоб не сформувати негативного сприйняття, не рекомендується з першого ж відвідування починати лікування. Це — ознайомчий візит, своєрідна гра, основні цілі якої — встановлення довірчих відносин і первинний огляд. Якщо одразу виявиться проблема, яка потребує втручання, запишіться на наступний прийом. До другого відвідування ви встигнете все пояснити, правильно налаштувати малюка, і він не буде наляканий.

Що робити, якщо дитина не відкриває рот у стоматолога?

Іноді, попри всі хитрощі, маленький пацієнт відмовляється співпрацювати з доктором, не хоче слухати батьків, стискає губи та закриває рот рукою. У цій ситуації зайвий тиск, наполягання дадуть зворотний ефект — саме після таких зусиль дитина боїться стоматолога.

Якщо малюк зовсім не дається лікувати зубки, застосовується медикаментозний сон. Уві сні він не буде нічого відчувати, крім того, можна одразу розв’язати всі проблеми зі здоров’ям ротової порожнини. Коли дитина прокинеться, всі маніпуляції вже будуть позаду, йому залишиться лише отримати заслужену винагороду.

Лікування дітей у клініці Epion Dental Center

Ми любимо працювати в комфортних умовах, і довірчі відносини з пацієнтом — теж зона нашого комфорту. Наші лікарі не шкодують часу на встановлення контакту з малюками. Ми вважаємо, що правильніше приділити цьому багато уваги на старті, щоб згодом дитина охоче допомагала доктору та терпляче переносила лікування.

У дитячому кабінеті ми використовуємо всі способи створення комфортного оточення для малюків. Дітки можуть дивитися мультики на екрані перед стоматологічної стійкою, в кабінеті є іграшки і навіть солодощі. Лікар познайомить дитину з обладнанням — покатає на кріслі, покаже, як «дзижчить бджілка» і набирається вода в стакан для полоскань. Він буде усміхнений і спокійний, щоб привернути малюка до себе і без слів переконати, що нічого страшного не станеться.

Якщо ж ніщо з перерахованого не дасть результату, і дитина буде пручатися, тоді вам запропонують лікування уві сні. 

У будь-якому випадку ви можете бути спокійні — після відвідин клініки Epion Dental Center у малюка не залишиться неприємних асоціацій. Тільки здорові зубки, гарний настрій і відсутність страху перед стоматологами!

Автор: Олександр Пухальский, лікар-ортодонт клініки Epion Dental Center