Як зміцнити зубну емаль

Емаль — найміцніша частина зуба, його захисна оболонка. На 97% вона складається з гідроксиапатиту — неорганічної мінеральної речовини, що додає їй такої міцності. Також у складі є вуглець, магній, фосфор і фтор (приблизно 1-2%). Товщина її неоднорідна: вона тонша біля ясен, поступово стає товщою до коронкової частини. Природа передбачила все для того, щоб надійно захистити зуби. Однак все частіше люди звертаються до стоматологів зі скаргами на появу чутливості, больові реакції на температуру їжі, потемніння зубів і часті каріозні ураження. Ці проблеми виникають через руйнування емалі. Про те, що призводить до її пошкодження та якими методами можна зміцнити емаль зубів, — читайте далі.

Как укрепить зубную эмаль - Клиника Epion

Причини руйнування зубної емалі

Перш ніж говорити про те, як зміцнити зубну емаль, потрібно розібратися, від чого вона страждає. Це допоможе зрозуміти механізм роботи того чи іншого засобу і не займатися самолікуванням, використовуючи способи, ефективність яких не доведена.

Неправильна гігієна порожнини рота

На жаль, далеко не всі володіють правильною технікою чищення зубів і не завжди виконують гігієнічні процедури як годиться — двічі на день. Крім того, в гонитві за «голлівудською усмішкою» люди використовують відбілювальні пасти з абразивними елементами частіше, ніж 1-2 рази на тиждень. Агресивна чистка сприяє тому, що емаль стає тонкою, а зуби починають реагувати на холодне, гаряче, кисле та солодке.

Шкідливі харчові звички

Велика кількість швидких вуглеводів у раціоні — не лише шлях до ожиріння, але й фактор, що негативно впливає на стан емалі. М’який наліт, що утворюється після солодощів і напоїв з високим вмістом цукру, — ідеальне середовище для розвитку бактерій і мікроорганізмів. Продукт їхньої життєдіяльності — кислота, що роз’їдає міцний захисний шар. У парі з неправильною гігієною ротової порожнини це призводить до витончення емалі й виникнення карієсу.

Генетична схильність

Генетика відіграє важливу роль у цьому питанні, і вплинути на неї ви ніяк не можете. Якщо у всіх родичів погані зуби, ваше завдання — приділяти максимум уваги лікуванню та профілактиці, щоб надовго зберегти свої.

Механічні ушкодження

Зуби призначені для перетирання твердої їжі, проте часто їх використовують не за прямим призначенням, відкриваючи металеві кришки або розколюючи горіхи. Вплив на занадто тверді предмети неминуче призведе до тріщин емалі, відколів, унаслідок чого зуб залишиться без захисту.

Незбалансоване харчування

Нестача вітамінів і мінералів позначається на загальному самопочутті та негативно впливає на стан зубної емалі. У раціоні обов’язково повинні бути присутніми сезонні овочі та фрукти, меню має бути різноманітним. Крім того, за погодженням з вашим лікарем, можна курсами приймати полівітаміни хелатних форм. Це буде корисно для зміцнення емалі зубів.

Інші причини

Вагітність і лактація, ортодонтичне лікування, приймання деяких препаратів, шкідливі звички (алкоголь, куріння, наркоманія), любов до свіжовичавлених фруктових соків — усе це може призвести до витончення захисного шару. 

Як зміцнити зубну емаль у домашніх умовах

Найкраще зміцнення зубної емалі забезпечить фахівець, але, знаючи про причини, що призводять до її руйнування, можна в домашніх умовах постаратися сповільнити цей процес:

 • навчитися гігієни порожнини рота — попросіть свого стоматолога розповісти про правильну техніку чистки та вибір очищувальних засобів;
 • збалансувати харчування — максимально урізноманітнити свій раціон, намагатися кілька разів на тиждень вживати фрукти й овочі без термічної обробки, пити молоко, їсти свіжий сир;
 • зменшити кількість солодощів;
 • скорегувати з сімейним лікарем приймання препаратів, що негативно впливають на стан кісткової тканини;
 • позбутися шкідливих звичок;
 • приймати препарати кальцію, магнію, вітамінів D, E.

Також можна застосовувати народні засоби для зміцнення емалі зубів, наприклад, теплі полоскання з прополісом, шавлією або морською сіллю. Однак важливо розуміти, що й ці процедури будуть тільки допоміжними, так можна зміцнювати емаль лише на початковій стадії. В інших випадках показано професійне лікування.

Зміцнення емалі в стоматології 

Регенерація поверхні не відбудеться сама собою, тому звернення до фахівця буде обов’язковим. Відштовхуючись від причини, дантист використає відповідну методику.

Укрепление эмали в стоматологии - Клиника Epion

Фторування

Якщо чутливість з’явилася внаслідок демінералізації емалі, доктор нанесе на пошкоджені ділянки спеціальний відновлювальний гель з фтором. Внаслідок фторування утворюється гідроксиапатит — основний складовий елемент зубної емалі. Він глибоко проникає в пори і тріщини і допомагає надійно їх запечатати.

Процедура безпечна, має швидкий лікувальний ефект, показана дорослим і дітям.

Ремінералізація

Як уже згадувалося, емаль страждає від нестачі мікроелементів, що входять до її складу. У стоматологічній клініці лікар проведе її ремінералізацію з використанням гелів з мінеральними речовинами. 

Після кількох процедур емаль знову стане стійкішою до негативного впливу кислот.

Реставрації

Для позбавлення від тріщин і відколів застосовується пломбувальний матеріал. Лікар відновить первинний вигляд зуба, повернувши йому функціональність і закривши пошкоджену емаль фотополімером.

Лікування карієсу

Каріозні ураження емалі вимагають негайного лікування. Власне, відсутність таких ділянок — основна умова для процедур ремінералізації або фторування. Тому спочатку стоматолог вилікує карієс, що вже позитивно позначиться на стані емалі, а потім додатково зміцнить її.

Заходи профілактики

Меры профилактики разрушения зубной эмали - клиника Epion

Знову підкреслимо: запобігти хворобі набагато простіше, ніж лікувати її наслідки. Уважне ставлення до зубів і дотримання простих правил допоможуть довго (або навіть ніколи) не знати проблем з емаллю.

 • Професійна гігієна. Мінімум двічі на рік потрібно робити чистку зубів у кабінеті стоматолога. Така регулярність дозволить довше зберігати зуби здоровими, а емаль — міцною.
 • Регулярний правильний домашній догляд. Чистка двічі на день, використання ополіскувача та флоса, іригатора або йоржика повинні стати корисною звичкою кожного члена вашої родини.
 • Підбір очищувальних засобів з лікарем. Зубні пасти з фтором дорослим і дітям, ополіскувачі, зубні щітки необхідної жорсткості, засоби з ксилітом — обговоріть з вашим стоматологом, чим потрібно користуватися саме вам.
 • Режим дня і раціон. Вчасно вставати і лягати спати, намагатися не перевтомлюватися, харчуватися різноманітно — ці поради допоможуть підтримувати здоров’я всього організму, що, звичайно, позитивно позначиться на міцності емалі.
 • Приймання вітамінних препаратів. Обговоріть з вашим сімейним лікарем можливість поповнення нестачі вітамінів і мікроелементів за допомогою капсул або таблеток. 
 • Вживання великої кількості води. Правильний питний режим важливий для загального хорошого самопочуття. А в стоматології він впливає на слиновиділення, нормалізуючи його. Ферменти слини добре очищають порожнину рота та зуби, запобігаючи розмноженню бактерій.
 • Відмова від частого домашнього відбілювання. Застосовувати абразивні пасти не рекомендується частіше 1-2 разів на тиждень. Якщо ж є генетична схильність до руйнування зубів, від таких паст краще зовсім відмовитися. Якщо потрібно освітлити емаль, краще це зробити в стоматологічному кабінеті — іноді для красивої усмішки достатньо професійного чищення.
 • Використання нічних кап з мінеральними гелями. У деяких випадках лікар може прописати використовувати нічні капи, в які необхідно закладати спеціальні засоби, збагачені мікроелементами. Це допоможе зміцнити емаль.

Якщо вас турбує чутливість зубів або ви хочете не допустити її появи — звертайтеся до клініки Epion Dental Center. Наші стоматологи проконсультують вас з усіх питань, пов’язаних зі зміцненням зубної емалі, і виконають усі необхідні процедури. Чим раніше ви звернетеся — тим вищі шанси на швидке досягнення бездоганного результату.

Автор: Олександр Пухальський, лікар-ортодонт клиники Epion Dental Center