Як видалити зубний камінь?

У медицині взагалі й у стоматології зокрема питання естетики нерідко невіддільні від питань здоров’я. Тому якщо у вас зуби потемніли біля коренів або на коронкової частини, з’явився стійкий неприємний запах з рота, а ясна опустилися нижче і кровоточать, проблема не тільки в перешкодах для спілкування — потрібно якомога швидше відвідати стоматолога.

Що таке «камінь на зубах»?

Зубний камінь — це  затверділий м’який наліт, який вчасно не зчистили.

М’який наліт на зубах утворюється постійно. Він виглядає як клейка плівка, що складається зі слини, часточок їжі й кислот, що виділяються бактеріями, що живуть в порожнині рота. Через солі кальцію, які містяться в слині, ця плівка поступово загустіває і стає твердішою. Якщо заходів з очищення так і не було вжито, наліт ущільнюється, на нього нашаровуються нові частинки, він розростається у напрямку до ясен і перетворюється на камінь.

Певний час була поширена помилкова думка про те, що зубний камінь утворюється тільки у людей у віці. Насправді, і про це говорять причини його появи, кількість прожитих років тут абсолютно ні при чому. Прибрати камені з зубів буває необхідно в будь-якому віці.

Види зубного каменю

Виділяють два види зубного каменю, що розрізняються місцем розташування:

 • над’ясеневий;
 • під’ясеневий.

Перший, як випливає з назви, розташовується над краєм ясен, тому під час профогляду стоматолог одразу його виявить. Камінь має жовтуватий відтінок і, залежно від ступеня затвердіння, може бути пухким або твердим. Така патологія може виникнути як у дитини приблизно 9 років, так і в дорослої людини.

Під’ясеневий зубний камінь розташовується нижче краю ясен у пародонтальних кишенях. Візуально він буде непомітним, стоматологу знадобиться спеціальний зонд, щоб виявити проблему і прибрати зубний камінь. Цей тип не зустрічається у дітей.

Причини появи зубного каменю

Основна причина — неправильна гігієна порожнини рота. Оскільки зубний камінь утворюється з м’якого нальоту, який не зчистили, запобігти його появі допоможуть щітка й паста, а також флос, ополіскувач та іригатор.

Додаткова причина — знижене слиновиділення. Воно може бути як фізіологічною проблемою, так і наслідком вживання виключно м’якої їжі. Слина «омиває» зуби, не даючи нальоту застигати. Її виробляється багато, коли ми довго жуємо тверду їжу. Однак якщо харчуватися здебільшого м’якою їжею, слини буде мало, а наліт затвердне швидше.

На швидкість утворення відкладень також впливають такі фактори:

 • куріння, алкоголь,
 • приймання антибіотиків або препаратів кальцію у великих дозах;
 • вживання великої кількості вуглеводів: солодощів, газованих напоїв тощо. 

Ознаки появи зубного каменю

Зробити висновок про те, чи є у вас мінералізовані відкладення, може тільки стоматолог. Однак є ознаки, за появи яких потрібно записатися до клініки:

 • кровоточивість ясен;
 • опущення краю ясен і поява чутливості зуба;
 • неприємний запах з рота навіть після чищення;
 • потемніння зуба біля кореня, біля ясенного сосочка або в коронковій частині;
 • поверхня зуба стала шорсткою.

Чому потрібно знімати твердий зубний наліт

На жаль, практика звернень до лікаря тоді, коли вже сильно болить, досі поширена. І поки не заболить, багато хто не поспішають позбутися зубного каменю. Такий підхід є абсолютно неправильним, оскільки якщо не видалити зубний камінь вчасно, він стане причиною виникнення серйозних проблем:

 • карієс;
 • хронічний гінгівіт;
 • пародонтит;
 • пародонтоз;
 • галітоз (від якого не рятує м’ятна паста і жуйка);
 • опущення краю ясен, рухливість зубів.

Як видалити зубний камінь в домашніх умовах

На жаль, очистити зуби від каменю без допомоги стоматолога не вийде. По-перше, тому, що проблему важливо правильно діагностувати, що неможливо зробити вдома. Навіть при наявності декількох або всіх описаних вище ознак, ви не зможете поставити собі діагноз.

По-друге, жоден зі способів, яких багато в інтернеті, не допоможе зняти зубний камінь. А ось призвести до серйозних пошкоджень емалі та ясен — може. Тому не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням, звертайтеся до лікаря.

Як позбутися від зубного каменю в стоматології

Механічне чищення. Якщо камінь маленький, лікар може видалити його за допомогою кюрети, акуратно піддягаючи і відокремлюючи від емалі. Після цього проводиться очищення шийки зуба й за потреби — ясенної кишені. 

Ультразвукова чистка. За допомогою скалера лікар зчищає твердий наліт з зубів. Ультразвукові коливання, які продукує головка скалера, розбивають скам’янілі відкладення до стану піску, потім цей пісок змивають водою.

Чистка Air Flow. Апарат подає під тиском суміш з абразиву й води, яка ефективно допомагає прибрати наліт з зубів.

Хімічна чистка. Лікар наносить спеціальний гель, що містить хімічні реактиви, які розм’якшують отверділий наліт, щоб його можна було легко видалити. Цей метод не застосовується при проблемах з емаллю.

Після очищення стоматолог полірує поверхню зуба, домагаючись ідеального естетичного результату.

Профілактика

Щоб не довелося думати, як позбутися від нальоту на зубах, який затвердів, необхідно суворо дотримуватися правил гігієни ротової порожнини:

 • чистити зуби двічі на день з правильною технікою;
 • використовувати зубні нитки, ополіскувачі, іригатори;
 • вибирати щітку з щетиною середньої жорсткості;
 • знизити до мінімуму вживання вуглеводів;
 • за можливості відмовитися від шкідливих звичок.

І найголовніше — не пропускати профілактичні огляди у свого стоматолога двічі на рік.

Звертайтеся в Epion Dental Center за перших же змін стану ротової порожнини. Наші лікарі поставлять правильний діагноз і проведуть безпечну безболісну чистку зубів, видаливши і м’який, і твердий наліт. Наші пацієнти не знають неприємних відчуттів, а просто отримують здорову білосніжну усмішку!

Автор: Сергій Ларін, врач-ортопед клініки Epion Dental Center