Що робити, якщо болить зуб?

Сильний зубний біль абсолютно неможливо терпіти, і людина ладна на все, щоб заспокоїти хворий зуб. Що робити можна й потрібно, а що — категорично не рекомендується, — читайте в нашому блозі.

Що робити, якщо болить зуб - Epion Dental Center

Зубний біль і його причини

Карієс. Гострий зубний біль як реакція на гаряче, холодне, солодке — одна з перших ознак. Зазвичай напади короткочасні, але різкі, такі, що пронизують. 

Пульпіт. Запалення нервового пучка всередині зуба викликає сильний стріляючий біль, його інтенсивність наростає вночі та під час накушування.

Періодонтит. Запущений пульпіт стане причиною запалення періодонта — зв’язок зуба. У хронічній формі періодонтит протікає практично безсимптомно, а в гострій — завдасть багато неприємностей у вигляді пульсуючого болю, що ніби смикає та віддає в скронево-нижньощелепний суглоб, під щелепу; зуб стає ніби вищим.

Пародонтит. Запалення пародонта призводить до опущення ясен і оголення шийки зуба, що стане причиною виникнення гострого болю під час вживання гарячої, холодної їжі та напоїв.

Абсцес кореня зуба. Запущений запальний процес. При ньому з’являється біль у зубах, набрякають ясна та щока, в яснах здувається мішечок з гнійним вмістом. 

Травма. Тріщини емалі, відколи стають причиною підвищення чутливості та виникнення болю, можуть оголити пульпову камеру та викликати пульпіт.

Зростання зуба. Прорізування зуба мудрості або постійних зубів у дітей супроводжується болем, який може тривати досить довго.

Як зняти зубний біль у домашніх умовах

Усім зрозуміло, що правильно визначити причину болю та призначити ефективне лікування зможе тільки лікар, проте часто буває так, що болить зуб вночі або у вашого стоматолога розписані всі прийоми. У цій ситуації потрібно тимчасово зняти зубний біль, щоб виграти час до того, як потрапите до лікаря. Зробити це можна народними засобами або медикаментами.

Народні засоби

Народні методи зняття зубного болю - Epion Dental Center
 • содо-сольові полоскання;
 • полоскання відварами трав — шавлія, ромашка, кора дуба тощо;
 • прикладання льоду (короткочасне).

Ці методи допоможуть злегка полегшити ваш стан, однак за сильного зубного болю вони будуть марні.

Медикаментозна терапія

Позбутися зубного болю допоможуть знеболювальні препарати та нестероїдні протизапальні засоби з діючими речовинами:

 • кеторолак;
 • німесулід;
 • ібупрофен;
 • диклофенак;
 • напроксен.

Якщо симптоми виражені слабо, знеболити допоможе парацетамол або анальгін. Перед прийманням будь-якого препарату ми рекомендуємо проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем. Якщо раптом такої можливості немає — вживайте будь-які, дотримуючись дозування й інтервалів у часі.

Таблетки — не панацея, оскільки вони не усувають проблему, а тільки знімають наслідки. Щоб не чекати ускладнень, не відкладайте візит до стоматолога.

Медикаменти від зубного болю - Epion Dental Center

Що не можна робити, якщо болить зуб

Щоб не погіршити свій стан, ні в якому разі не можна:

 • застосовувати гарячі полоскання, прогрівати область, що турбує, — так ви посилите приплив крові до хворого зуба, від чого больові відчуття посиляться в кілька разів;
 • пити антибіотики без призначення лікаря — в кращому випадку ви просто заплутаєте картину захворювання, в гіршому — отримаєте біль плюс побічні ефекти від неправильно підібраного препарату;
 • прикладати товчений аспірин або анальгін — від проблеми не врятує, а прискорити руйнування зуба може;
 • лягати — в горизонтальному положенні кров активніше приливає до зубів, викликаючи посилення болю. Ідеальне положення для вас — напівсидячи.

Сімейна стоматологія Epion Dental Center позбавить вас від зубного болю, визначивши й усунувши його причину. Чим раніше ви звернетеся, тим швидше життя заграє звичайними барвами!

Автор: Олександр Пухальський, врач-ортодонт клініки Epion Dental Center