Як правильно чистити зуби

Скільки себе пам’ятаємо, вранці та ввечері ми виконуємо цей ритуал. Принаймні, намагаємося дотримуватися цієї регулярності. Але щоб наші зусилля приносили максимум користі, треба знати, як правильно чистити зуби. За запевненням самих стоматологів, техніка чищення зубів, про яку розповідають на консультаціях, стає відкриттям для більшості пацієнтів.

Как правильно чистить зубы - Клиника Epion

Кілька слів про процедуру

Чищення зубів — це гігієнічна процедура механічного очищення поверхні зубів від залишків їжі та м’якого нальоту. Виконується за допомогою зубної щітки, пасти та додаткових засобів: іригатора, йоржика, флосса (зубної нитки) й ополіскувача для рота.

Проводити гігієнічні дії потрібно регулярно, а не рідше ніж один раз на шість місяців проходити процедуру професійного чищення в стоматологічному кабінеті.

Як часто чистити зуби? Мінімум двічі на день, серед дня можна використовувати ополіскувач для рота.

Навіщо чистити зуби?

Кожен день ми споживаємо велику кількість різноманітних продуктів, відкушуючи та пережовуючи їх за допомогою зубів. У процесі цього частинки їжі потрапляють у міжзубні проміжки та фісури й залишаються там, стаючи прекрасним середовищем для розмноження мільйонів бактерій. На зубах утворюється м’який наліт. У процесі життєдіяльності мікроорганізми виділяють кислоти, що руйнують емаль. Так починається карієс.

З плином часу, якщо від м’якого нальоту не позбуватися, він затвердіє, перетворившись на зубний камінь. Зняти його в домашніх умовах не вийде, тут без допомоги лікаря-стоматолога не обійтися.

Відсутність ефективної регулярної гігієни порожнини рота — прямий шлях до всіляких захворювань зубів і ясен. А, як відомо, будь-якій хворобі краще запобігти, ніж потім лікувати. Тому краще одразу розібратися, що являє собою правильне чищення зубів, і дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Зачем чистить зубы - Клиника Epion

Як часто потрібно чистити зуби

Процес утворення м’якого нальоту — постійний. Кожне вживання їжі залишає на зубах сприятливе для мікроорганізмів середовище. Але в реальному світі ніхто не носить з собою зубну щітку, щоб проводити гігієнічні процедури після кожного перекусу. Тому необхідно дотримуватися стандартної регулярності — двічі на день.

Багатьох хвилює питання, як правильно чистити зуби: до їди або після, або, кажучи по-іншому, до або після сніданку. Стоматологи одностайні: після. Адже сенс всієї процедури полягає в тому, щоб після їди ротова порожнина залишилася чистою. Водночас є й виключення. Якщо з ранку ви не відчуваєте в роті необхідної свіжості, зуби можна почистити і до сніданку, обмежившись після інтенсивним обполіскуванням.

І, як вже було сказано, обов’язково двічі на рік проходити професійну чистку у дантиста. Лікар зніме зубний камінь, якісно очистить далекі зуби та міжзубні проміжки, видалить весь м’який наліт.

Щоб розібратися з тим, як потрібно чистити зуби, необхідно зрозуміти, що вам у цій справі допоможе.

Як правильно вибрати зубну щітку

Вибір залежить від віку. Малюкам необхідна щітка з м’якою щетиною та маленькою голівкою. Приблизно з 8 років можна купувати дитині звичайну.

Бажано брати моделі з гумовою ручкою — так вона не буде ковзати в руці та дозволить якісно виконати всі маніпуляції.

Дорослим потрібна щетина середньої жорсткості — вона ефективно очищає зуби та добре масажує ясна.

Якщо ви прихильник технічного прогресу, у вас можуть виникнути питання, як чистити зуби електричною щіткою або як чистити зуби ультразвуковою щіткою? Варто розуміти, що це різні пристрої. У першому випадку йде механічне очищення внаслідок швидкого обертання рухомої голівки, в другому — ультразвук відділяє наліт від емалі. Але попри різний принцип дії, використовувати їх потрібно так само, як і звичайну: проходячи по кожному зубу зовні, зсередини та зверху.

Как правильно выбрать зубную щетку - Клиника Epion

Як правильно вибрати зубну пасту

Дитячі пасти не повинні містити цукру та фтору.

Паста для дорослих може бути з фтором або без, про те, яку краще використовувати саме вам, розповість лікар.

Застосовувати відбілювальні абразивні пасти не рекомендується частіше 1-2 разів на тиждень.

За підвищеної чутливості зубів, кровоточивості ясен потрібно підбирати спеціальні лікувальні пасти.

Інші способи догляду за зубами

Розв’язання питання про те, як чистити зуби максимально ефективно, не обмежується застосуванням тільки пасти та щітки. Щоб домогтися кращого результату, потрібно додати додаткові засоби очищення:

  • флос (зубна нитка);
  • іригатор;
  • міжзубні йоржики;
  • ополіскувач.

Розглянемо їх докладніше.

Дополнительные способы ухода за зубами - Клиника Epion

Флос

Ефективний і простий спосіб очистити міжзубні проміжки. Важливо знати, як правильно чистити зуби ниткою. По-перше, не потрібно докладати надмірних зусиль, оскільки можна травмувати міжзубні сосочки. По-друге, не можна використовувати один відрізок нитки для всіх зубів. Кожен міжзубний проміжок очищається окремо.

У жодному разі не повинна проводитися чистка зубів ниткою для шиття! Як мінімум, волокна застрягнуть між зубами та створять дискомфорт. Як максимум, позбавлена спеціальної обробки нитка просто травмує емаль, що стане причиною карієсу.

Іригатор

Компактний пристрій, що подає струмінь води під тиском. Використовується для очищення міжзубних проміжків. Воду краще застосовувати фільтровану, для кожного члена сім’ї повинен бути свій наконечник для іригатора.

Міжзубні йоржики

Діють так само, як зубна нитка. Їхня перевага — зручна ручка. Головний недолік — йоржик не поміститься в усі міжзубні проміжки, найбільш ефективний він між молярами. Ікла, різці та премоляри краще обробляти ниткою або іригатором.

Ополіскувач

Допомагає закріпити результат чистки. Активно перекочуючи його в роті, можна також позбуватися від частинок їжі в міжзубних проміжках, наприклад, якщо немає часу на повноцінну чистку. 

Ополіскувачі можуть бути просто освіжними, а можуть мати невеликий лікувальний ефект, наприклад, допомагати при пародонтозі (в комплексі з основним лікуванням).

Уход за зубами. Ополаскиватель - Клиника Epion

Скільки потрібно зубної пасти

Дітям до півтора року — не потрібно зовсім.

Від 2 до 4 — наносити тонким шаром на поверхню ворсинок щітки.

Приблизно з 4 років — розміром з невелику горошину. Така ж кількість пасти потрібно й дорослим. 

Основні помилки

Щоб розібратися, як правильно чистити, потрібно зрозуміти, як робити не варто.

Горизонтальні та кругові рухи. Такими рухами ви «заженете» наліт глибше під ясна, зробивши в підсумку гірше. Вони підходять тільки для жувальної поверхні.

Неправильна тривалість процедури. Як довго потрібно чистити зуби? Не менше 3 хвилин. У середньому відбувається по 10 рухів для кожної зі сторін (зовнішньої, внутрішньої та оклюзійної), для правого й лівого рядів, для верхньої та нижньої щелепи. Якщо ви подивитеся за собою, то зрозумієте, що швидше просто не вийде.

Недотримання регулярності. Як часто ввечері хочеться просто лягти спати, кажучи собі, що від одного пропуску нічого не трапиться. Насправді трапиться — м’який наліт почне потроху перетворюватися на камінь. Звичайно, за одну ніч він не затвердіє повністю, але на ранок видалити його вже буде складніше.

Залишення нальоту на язиці. У ньому також живуть мікроорганізми, плюс він може стати причиною галітозу (неприємного запаху). Тому чистити язик потрібно з тією ж частотою, що і зуби.

Правила чистки зубов: пошаговая инструкция - Клиника Epion

Правила чищення зубів: покрокова інструкція

Взяти в руки щітку й добре промити її теплою водою.

Нанести пасту розміром з горошину. Більша кількість пасти просто створить більше піни, на якості процедури це ніяк не позначиться.

Тримаючи щітку під кутом 45 градусів рухами, ніби вимітаєте, зверху вниз очищаємо верхні зуби. Починаємо з останніх і поступово рухаємося до передніх. Тут може виникнути складність з тим, як чистити зуби з внутрішньої сторони. Техніка така ж — вертикальні рухи, що вимітають зсередини назовні.

Жувальну поверхню очищаємо горизонтальними рухами.

Закінчивши з верхньою щелепою, переходимо до нижньої. Повторюємо процедуру, тільки рухи йдуть тепер від низу до верху.

М’яко очищаємо наліт з язика.

Ополіскуємо щітку теплою водою.

Переходимо до додаткових процедур: за допомогою йоржиків, флосса або іригатора очищаємо міжзубні проміжки.

Завершуємо чистку ополіскувачем, його потрібно перекочувати в роті приблизно пів хвилини.

Ці прості правила допоможуть досягати максимального ефекту від гігієнічної процедури очищення порожнини рота. Проконсультуйтеся зі своїм стоматологом з Epion Dental Center, відпрацюйте техніку та насолоджуйтеся красивою здоровою усмішкою й приємним відчуттям свіжості в роті.

Автор: Олександр Пухальський, лікар-ортодонт клініки Epion Dental Center