Чому дитина скрипить зубами

Навіть якщо ви, як батьки, приділяєте максимум уваги здоров’ю дитячих зубів: контролюєте вживання солодкого, навчаєте техніки правильного чищення щіткою, — є проблема, яку такими методами не вирішиш. Ім’я їй — бруксизм, або скрегіт зубами уві сні у дітей. Неприємні звуки замість милого спокійного сопіння насторожують батьків. Розберімося, чому дитина уві сні скрипить зубами і що з цим робити.

Чому дитина скрипить зубами - Epion Dental Center

Що таке бруксизм у дітей і дорослих

Слово «бруксизм» і перекладається як скрегіт зубами. Це патологічний стан, який людина не може контролювати, оскільки виникає він через мимовільне стиснення щелепних м’язів. До бруксизму відносять також нічні плямкання і постукування зубами, наче дитина уві сні щось їсть. 

Напади можуть бути одиничними або повторюватися кілька разів, їхня тривалість також відрізняється: від декількох секунд до хвилин. Не варто думати, що це тільки нічна проблема — скрегіт зубів може бути чутно і вдень також, наприклад, коли людина про щось замислилась. Бруксизм потрібно обов’язково лікувати, оскільки в іншому випадку дитина ризикує втратити свої зуби.

Під час спастичного стиснення жувальних м’язів зуби труться один об одний, емаль стоншується і руйнується. Унаслідок цього виникає підвищена чутливість, швидше розвивається карієс, оклюзійна поверхня кришиться. Тож якщо дитина скрипить зубами уві сні, це привід звернутися до лікаря. 

Стирання зубів при бруксизмі - Epion Dental Center

Причини, через які дитина скрипить зубами вдень і вночі

 • Стрес — найчастіша причина того, що малюк скрипить зубами уві сні. Причому нервове перенапруження може виникнути як через негативні, так і позитивні події. Для психіки маленької людини однаково сильним викликом буде, наприклад, гучна сварка батьків і галасливий день народження. Велика кількість нових вражень відіб’ється на якості сну й може викликати мимовільне скреготіння зубами.
 • Стоматологічні причини — аномалії прикусу, прорізування зубів провокують неконтрольоване стиснення щелеп і появу скрипу.
 • ЛОР-захворювання — риніт, синусит, запалення аденоїдів викличуть не тільки утруднення дихання, але й бруксизм. Зверніть увагу на те, як спить ваша дитина. Якщо у неї постійно відкритий рот, а вранці в носі з’являються скориночки, — варто звернутися до отоларинголога.

Що робити, якщо дитина сильно скрипить зубами

Перш за все, варто знати, що точні причини появи бруксизму невідомі, а тому всі можливі дії можуть не усунути проблему зовсім. У будь-якому випадку, ваша задача — показати дитину трьом фахівцям: неврологу, отоларингологу й стоматологу.

Зверніть увагу на «перші дзвіночки» того, що у малюка може з’явитися бруксизм:

 • під час сну він намагається підкласти під голову кулачок або збити подушку;
 • протягом дня бурхливо реагує на події;
 • довго не може відмовитися від пустушки (старше 1,5 років) або одразу ж починає смоктати палець;
 • переживає період активного росту зубів.

Наявність одного або декількох ознак не говорить про те, що вас обов’язково чекає скрипіння зубами уві сні у дітей. Це скоріше сигнал про те, що потрібно уважно спостерігати за дитячим сном і вчасно звернутися до фахівців.

Також має значення частота й тривалість проявів бруксизму. Якщо це трапилося один раз і не повторюється довго, можна не турбуватися — швидше за все, проблема в одиничному «перевантаженні» нервової системи. Намагайтеся уникати ситуацій, що викликають сильну емоційну реакцію у вашого малюка.

Однак якщо з ліжка, де спить дитина, скрегіт зубами лунає практично щоночі та повторюється не один раз, — вже потрібна консультація фахівців.

Як відбувається лікування бруксизму в дитини

Як уже зазначалося, специфічного лікування бруксизму не існує. Заходи, спрямовані на купірування мимовільного стиснення щелеп, підбираються залежно від того, чим воно імовірно викликане.

Консультація невролога, дитячого психолога

Якщо залучена психоемоційна складова, тобто малюк відчув сильний стрес, або відрізняється лабільною нервовою системою, або перевтомлювався, — необхідно підключати невролога та дитячого психолога. Вони попрацюють з дитиною і дадуть вам рекомендації, як організувати правильні з психологічної точки зору умови для його життя і розвитку.

Лікування у стоматолога

Якщо причина того, що дитина скрипить зубами, криється в ортодонтичних проблемах, — дантист знайде та усуне їх. Але навіть якщо причина не пов’язана зі стоматологією, без візиту до зубного лікаря при бруксизмі все одно не обійтися. Доктор виготовить спеціальні капи, які необхідно надягати на ніч, щоб вони захищали зуби від стирання.

Виготовлення кап для дітей при бруксизмі - Epion Dental Center

Огляд отоларинголога

Щоб виключити або підтвердити наявність ЛОР-захворювань (і вилікувати їх), також варто звернутися до профільного фахівця. 

Профілактика бруксизму

Щоб і не знати, як дитина вночі скрипить зубами, дотримуйтесь наших рекомендацій:

 • спілкуйтеся з малюком на різні теми, слухайте його і розповідайте про себе. Це сформує довірчі відносини та здоровий мікроклімат в сім’ї. Ваша дитина зможе розповісти, якщо станеться щось, що її стривожить, а не буде переживати мовчки;
 • стежте за режимом дня і відпочинку: намагайтеся, щоб малюк вставав і лягав в один і той самий час, перед сном грав у тихі ігри, а не гаджети, використовувався ритуал для відходу до сну. Передбачуваний порядок дій заспокоїть дитину;
 • протягом дня давайте дітям гризти тверді продукти: морква, яблука, сушки. Це — правильне навантаження на щелепні м’язи та суглоб, після якої під час сну губи будуть зімкнені, а зуби розімкнені;
 • спробуйте застосовувати логопедичні вправи для розслаблення м’язів обличчя і язика;
 • не пропускайте обов’язкові профогляди дитини у стоматолога — так можна буде раніше визначити проблему та мінімізувати наслідки.

Epion Dental Center бажає дітям і їхнім батькам здорових міцних снів!

Автор: Олександр Пухальський, врач-ортодонт клініки Epion Dental Center